Reply To: Wazer

New Home Forum Random or Off Topic Wazer Reply To: Wazer

#17788
Profile photo of John
John
Participant

WAZER operates by primarily consuming three main ingredients: water, abrasive, and electricity. The prices of electricity and water is different for all users but ~90% of the operating cost will be the abrasive. Using the abrasive cost estimate of $0.60 – $1.10 per pound, the abrasive rate of 0.33lbs per minute and the cutting speeds in the material section, you can estimate the cost of your cut.

Hmm. $1 for 3 minutes = $20 / hour of operation.
While cool, I’m pretty sure the dremel would do the majority of cuts.